Serwery VPS, serwery dedykowane, cloud serwery
Nie każdy jest specjalistą w dziedzinie informatyki i, być może, nie nadąża za nowinkami technologicznymi związanymi z działaniem na tym polu. Jednak, nie ukrywajmy, czasy wymagają od nas nieustannego uczenia się, podejmowania wyzwań, sprostania oczekiwaniom.
Ten artykuł jest skierowany do posiadaczy serwerów świadczących usługi w sieci Internet. Jego celem jest przybliżenie pewnych istotnych kwestii w sposób prosty i czytelny. Skupia się głównie na monitorowaniu serwerów i ogólnie na tym, na co należy zwrócić uwagę. Jeżeli jesteś początkujący, to warto żebyś go przeczytał. Doświadczony administrator, który nie wdrożył dotychczas u siebie żadnego systemu monitoringu, a zdecyduje się na to, może dzięki niemu ułatwić i uprzyjemnić sobie pracę.
Brak dostępu
Kiedy zarządzasz serwerem posiadającym usługi świadczone na zewnątrz, musisz podołać wielu wyzwaniom. Jednym z tych problemów może być brak dostępu użytkowników do usług takich jak:
serwer www,
serwer poczty,
serwer ftp,
streaming.
Nie mając żadnego systemu monitoringu, musisz sam sprawdzać co jakiś czas, czy wszytko działa poprawnie, albo czekać na powiadomienia od użytkowników. Wtedy możesz stracić klientów i ich zaufanie do Twoich usług.
Ktoś się logował?
W trakcie zarządzania serwerem musisz sprawdzać logi bezpieczeństwa, czy przypadkiem ktoś niepowołany nie zalogował się do Twojego systemu. Kiedy logujesz się, aby coś poprawić, to nie zawsze sprawdzasz, czy ktoś przed Tobą się logował. Mógłbyś to sobie ułatwić wdrażając system monitoringu, który automatycznie, co jakiś czas, będzie sprawdzał kto i kiedy się logował. Możesz być powiadamiany na e-mail lub sms, gdy ktoś się zaloguje. Jest to dobre rozwiązanie przy sporadycznym zaglądaniu na serwer. Co prawda, w niektórych dystrybucjach linuxa, po zalogowaniu do systemu przez ssh, jesteśmy informowani o użytkowniku, który ostatnio się logował.
Optymalna praca systemu
Usługi świadczone na zewnątrz potrzebują odpowiedniego serwera, który nie będzie powodował braku dostępu do usług niektórym użytkownikom, a zdoła wytrzymać taki ruch, jaki przewidujesz. Jeśli posiadasz serwer, na którym ilość użytkowników ciągle się zwiększa, to musisz ciągle monitorować jago stan. Musisz wiedzieć jak jest obciążony procesor, czy czasem nie pracuje na maksymalnych obrotach i nie powoduje utraty części użytkowników. Poza tym musisz monitorować pamięć RAM, dyski oraz interfejsy sieciowe.
Aktualność oprogramowania
Kiedy wychodzi nowa wersja oprogramowania, to możliwe, że została poprawiona kwestia bezpieczeństwa albo wydajność. Jedno i drugie jest bardzo ważne dla optymalnej pracy serwera. Nie wszystkie programy poinformują Cię, że są nieaktualne i należy je zaktualizować. Posiadając własny system monitoringu, możesz napisać odpowiednie skrypty, informujące Cię o wyjściu nowej wersji.
Systematyczna kopia bezpieczeństwa
Proces ten jest bardzo istotny. Podczas instalacji oprogramowania lub aktualizacji może wystąpić problem, który spowoduje błędne działanie pozostałych usług. Jedynym rozsądnym wyjściem może okazać się przywrócenie z kopi bezpieczeństwa całego systemu lub części plików. Powodem konieczności użycia kopi bezpieczeństwa może być:
uszkodzenie dysku,
uszkodzenie systemu,
uszkodzenie oprogramowani,
zainfekowanie wirusem, itp.
Żeby kopia bezpieczeństwa była bezpieczna, należy ją robić na całkiem innej maszynie, a najlepiej w innej serwerowni.
System monitoringu także poradzi sobie z robieniem kopi zapasowej i informowaniu o jej przeprowadzeniu.
Jak widzisz, to nie takie trudne, bardzo dużo czynności administracyjnych można zautomatyzować, wyświetlać wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu i informować poprzez dostępne media komunikacji.
Możliwości jest znacznie więcej, ale pamiętaj, to Ty decydujesz, czego potrzebujesz i z czego chcesz skorzystać.