Odwirusowanie-WordPress

Odwirusowanie WordPress

Odwirusowanie WordPress

Odwirusowanie WordPress – „Strona, na którą chcesz wejść, zawiera złośliwe oprogramowanie”

Jest to najczęściej pojawiający się komunikat po wejściu na stronę przez użytkowników. Odwirusowanie WordPress jest wtedy konieczne. Oznacza on że wordpress został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem a klienci odwiedzający takie strony boją się na nie wejść. Taka strona może zainfekować ich komputery a jej właściciel może nie być tego świadomy. Taki komunikat nie jest wyświetlany bez powodu a lekceważenie go spowoduje spadek w pozycji naszej strony.

Jak się przed tym chronić z punkty widzenie użytkownika?

Nigdy nie wiemy co kryje się za tym za komunikatem „Strona, na którą chcesz wejść, zawiera złośliwe oprogramowanie„. Najbezpieczniej opuścić taką stronę i więcej na nią nie wchodzić. Jeśli już chcemy zajrzeć na taką stronę, to pamiętajmy żeby zaopatrzyć się w aktualną bazę wirusów w naszym oprogramowaniu antywirusowym.

A co jeśli jesteśmy odpowiedzialni za taką stronę?

Odwirusowanie WordPress nie jest łatwy zadaniem i trzeba się trochę natrudzić, aby zrobić to dobrze. Natomiast najważniejsze jest aby pozbyć się szkodliwego oprogramowania ze strony wordpress jak najszybciej. Tak abyśmy nie tracili dalej klientów i nasza strona by nie spadła nagle w pozycji wyszukiwarek. W większości przypadków samo usunięcie kodu nie wystarczy. Po pewnym czasie problem może pojawić się ponownie. Musimy dowiedzieć się, jak złośliwy kod dostał się do naszego serwisu i uniemożliwić kolejną infekcję. Zawsze niezbędną czynnością po odwirusowaniu WordPress jest aktualizacja strony jak i wszystkich wtyczek znajdujących się w systemie WordPress.

Czym może się skończy zawirusowanie systemu WordPress?

Wszystko zależy od naszego czasu reakcji, to jak szybko zareagujemy na zaistniałą sytuację. W przypadku kilku godzin, straty mogą być niewielkie i polegać na:

  • wyświetlaniu informacji o złośliwym oprogramowaniu klientom i obniżenie naszej wierzytelności w ich oczach,
  • blokowaniu dostępu do serwisu przez niektóre programy antywirusowe, nawet jeśli nie pojawia się komunikat „Strona, na którą chcesz wejść, zawiera złośliwe oprogramowanie„,
  • doprowadzeniu do wycieku danych osobowych.
  • zmniejszenie ilości odwiedzin i spadek zamówień spowodowany wyświetlaniem się ostrzeżenia.

 

Natomiast gdy nie zareagujemy w odpowiednim czasie i nasza strona będzie zainfekowana powyżej kilku dni. Poniesione wówczas konsekwencje będą znacznie poważniejsze, np.:

  • spadek pozycji w wyszukiwarkach jako rezultat obniżenia zaufania do domeny,
  • brak możliwości zakupu certyfikatu SSL do serwisu internetowego,
  • stała utrata klientów.

Odwirusowanie WordPress – jak tego uniknąć?

Należy na bieżąco:

  • aktualizować system WordPress do najbardziej aktualnej wersji,
  • aktualizować wszystkie wtyczki zainstalowane na stronie WordPress,
  • często zmieniać hasła dostępowe do panelu WordPress oraz do wszystkich usług związanych z serwerem, na którym jest uruchomiona strona www oraz związanych z wszystkimi usługami połączonymi ze stroną WordPress

 

Co zrobić jak nie mamy narzędzi do skanowania strony z punktu widzenia użytkownika jak i bezpośrednio wszystkich plików na serwerze?

Co kilka miesięcy warto wykonywać skanowanie strony pod kątem szkodliwego oprogramowania aby wykryć ewentualne problemy. Nie zawsze po wejściu na stronę widnieje komunikat „Strona, na którą chcesz wejść, zawiera złośliwe oprogramowanie”, a problem z działaniem strony może występować i nie każdy może go zauważyć. Często szkodliwy kod wykorzystuje serwer, stronę WordPress do wysyłania niechcianych wiadomości z serwera. Kończy się to znalezieniem serwera na czarnej liści i problemem z wysyłaniem wiadomości do klientów. Większość z nich nie dotrze do odbiorcy wiadomości.

Nasza firma świadczy jednorazowe lub cykliczne skanowanie stron.

Kliknij aby wycenić usługę

Chcę odwirusować moją stronę WordPress, co zrobić?

Do odwirusowania strony potrzebujemy podstawowej wiedzy programistycznej i narzędzi do przeprowadzanie skanowania strony aby wychwycić szkodliwe pliki. Natomiast nie jest to proste zadanie i przeprowadzenie takiej czynności samemu bez doświadczenia może zabrać wiele godzin lub nawet dni, a efekt może być mizerny.  W przypadku odwirusowania strony WordPress zalecane jest skontaktowanie się z firmą zajmująca tym na co dzień.

Nasza firma świadczy takie usługi i jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie.

Kliknij aby wycenić usługę