Strony internetowe – odpowiedzialne zarządzanie stronam

Strony internetowe – odpowiedzialne zarządzanie stronami www

Strony internetowe – odpowiedzialne zarządzanie stronami www

Posiadając doświadczenie z zarządzania serwerami hostingowymi jak i dedykowanymi rozwiązaniami utrzymującymi strony www, strony internetowe, nieraz spotykamy się z ich przedstawicielami niepoprawnie zarządzającymi własnymi stronami www.

Mówię tutaj głównie o przedsiębiorcach, którzy przetrzymują sklepy internetowe jak i wszelakie zarabiające strony www na serwerach hostingowych, serwerach współdzielonych. Posiadających szereg limitów generujących niedostępność strony internetowej. Na serwerach hostingowych, współdzielonych przetrzymywane są również strony www innych klientów, co zwiększa ryzyko niedostępności strony.

Nie znaczy to, że jestem przeciwnikiem hostingów. Oczywiście hosting jest świetny, bo jest tani i nie potrzebujemy większej wiedzy, aby dostarczać własną stronę internetową społeczności internetowej. Tylko pod jednym warunkiem, że dostarczamy jedynie proste strony, mało rozbudowane, nie posiadające dużej bazy danych i służące jedynie jako nasza wizytówka. Strony które posiadają rozbudowaną bazę danych, sklepy internetowe, strony www świadczące różnego rodzaju usługi powinny być uruchomione na dedykowanych środowiskach, które zdołają w pełni obsłużyć ruch generowany na stronie oraz nie będą powodować niedostępności strony, aby użytkownik nie mógł dokonać zakupów lub zamówić usługi.

 

Strony www zazwyczaj przechowywane są na hostingu głównie ze względów finansowych, ale także z powodu braku wiedzy o nowoczesnych technologiach internetowych.

Czym jest hosting stron www?

Na serwerze hostingowym zazwyczaj znajduje się kilkuset klientów, dodatkowo posiadających po kilka, kilkanaście stron internetowych. Z czego w ostateczności takich stron może być ponad 1000. Zarządzanie stronami może być nieco trudniejsze z punktu widzenia SEO, natomiast z punktu widzenia administracyjnego jest to najprostsze rozwiązanie. Każda strona domyślnie uruchomiona jest na tym samym adresie IP i z tego samego adresu IP wysyłana jest poczta e-mail. Jeśli jeden użytkownik będzie wysyłał niechciane wiadomości e-mail, to cały serwer i wszyscy jego użytkownicy nie będą w stanie poprawnie wysyłać wiadomości e-mail. Będą one trafiały do folderu SPAM adresata lub nie zostaną do niego dostarczone.

Aby na jednym serwerze mogło istnieć wiele stron internetowych, to muszą na nie zostać nałożone limity. Zazwyczaj są one nakładane z góry na każdego użytkownika. Inaczej było by niemożliwe utrzymywanie setek stron na jednym serwerze, tak aby prawie zawsze poprawnie wyświetlały się one użytkownikom końcowym.

Dlatego każda strona www, która jest częściej odwiedzana niż inne lub wymagająca większych zasobów nie będzie działać poprawnie i będzie wpadać w limity. Jeśli taka strona wpadnie w limit, to nie będzie poprawnie wyświetlana użytkownikom końcowym a w najgorszym wypadku zwróci komunikat o błędzie, braku zasobów. Właściciel strony nie koniecznie musi to zauważyć, jeśli nie posiada odpowiedniego monitoringu lub na co dzień nie korzysta ze strony.

 

Serwer VPS dla stron internetowych

Serwery VPS są znacznie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny hosting www, dzięki czemu zarządzanie stronami staje się znacznie łatwiejsze. Na serwerach VPS nie ma żadnych z góry ustalonych limitów, tak jak jest to na serwerach hostingowych.

Przykładowo:

  • brak limitu ilości uruchomionych procesów,
  • brak limitu ograniczenia pamięci RAM,
  • brak limitów I/O

Jedynym ograniczeniem są zasoby serwera VPS. Natomiast warto zwrócić uwagę że taki serwera VPS jest uruchomiony na serwerze dedykowanym, na którym jest kilkanaście/kilkadziesiąt takich serwerów VPS. Także w pewnym stopniu poprawne działanie naszego serwera VPS jest uzależnione od obciążenia pozostałych serwerów VPS, innych klientów znajdujących się na tym samym serwerze dedykowanym.

Serwer VPS nadaje się idealnie w przypadku jeśli hosting www jest niewystarczający i kiedy potrzebujemy uruchomić dodatkowe usługi lub zmienić konfigurację serwera.

Serwer dedykowany dla stron www

Dla dużych serwisów internetowych, sklepów www, stron posiadających duży ruch zalecane jest dedykowane środowisko opierające się na serwerach dedykowanych. Serwery dedykowane mają tą zaletę, że są ograniczone jedynie zasobami sprzętowymi i nie są uzależnione od żadnego innego klienta, ponieważ serwerem dedykowanym w pełni zarządza klient. Na serwerze dedykowanym niema żadnych ograniczeń nałożonych przez usługodawcę, żadnych limitów w konfiguracji których nie można by było zmienić. Na serwerze dedykowanym jak i serwerach VPS, zarządzanie stronami internetowymi z punktu widzenia administracji, jest bardziej skomplikowane. W większości przypadków, strony internetowe przetrzymywane na serwerach dedykowany są w stanie obsłużyć większą ilość klientów niż na serwerach VPS, porównując z tymi samymi zasobami. Głównym czynnikiem jest tutaj współdzielenie wielu serwerów VPS, współdzielenie wspólnych zasobów na jednym serwerze dedykowanym.

Jaki serwer do stron internetowych www?

Przechodzimy do sedna artykułu i aby odpowiedzieć na powyższe pytanie trzeba zastanowić się nad poniższymi:

  • Czy mamy już przygotowaną stronę?
  • Czy nasza strona jest optymalna/wydajna?
  • Jak duży ruch przewidujemy w pierwszych miesiącach?
  • Czy przewidujemy duże kampanie reklamowe?
  • Jaki mamy budżet?
  • Czy możemy pozwolić sobie na migrację? Przykładowo z hostingu na serwer VPS? Taka czynność może spowodować problemy z działaniem strony na czas propagacji serwerów DNS, do 24 godzin.

Są to takie podstawowe pytania, które warto zadać przed rozpoczęciem pracy. Najprościej jest wybrać kiedy nie mamy jeszcze strony internetowej i chcemy rozpocząć jej tworzenie. Wtedy bez żadnych obaw zarządzanie stronami możemy zacząć od hostingu www.

Kiedy nasza strona jest już gotowa i posiada niewielki ruch, przykładowo około 50-100 odwiedzin na godzinę, to jak najbardziej należałoby wybrać serwer VPS, aby nie ryzykować niedostępnością strony dla niektórych użytkowników z powodu ograniczeń nałożonych przez usługodawcę na hosting www. Oczywiście wszystko zależy od wydajności strony, być może na hostingu też działała by poprawnie, ale pewności nie ma.

Co przyspieszy moją stronę internetową www?

Z całego artykułu ten wątek będzie najciekawszy. Nieważne czy masz stronę www na serwerze hostingowym, serwerze VPS czy serwerze dedykowanym. Poniższe rozwiązanie sprawdzą się dla każdej strony i przyspieszą ich wyświetlanie końcowym użytkownikom.

Anycast DNS

Pozwala na skrócenie czasu dostępu do stron www, w porównaniu ze standardowym wykorzystaniem strefy DNS domen. Bez tej usługi średni czas odpowiedzi DNS, to kilkadziesiąt/kilkaset milisekund. Natomiast po zastosowaniu tej usług czas ten spadnie do kilku/kilkunastu milisekund. Koszt takiej usługi to kilka złotych rocznie. Strony internetowe będą szybciej ładowane, dzięki szybszemu rozwiązaniu nazwy serwera www.

CDN  Content delivery network

Usługa polegająca na dostarczaniu statycznej treści stron internetowych, bazującej na geolokalizacji i load balancingu. Tak aby statyczne strony internetowe były jak najszybciej dostarczone do użytkowników końcowych i zmniejszały jednocześnie obciążenie generowane na źródłowym serwerze. Zastosowanie tej technologi znacznie przyspiesza wczytywanie strony. CDN jest zalecany do praktycznie każdej strony. W konfiguracji CDN będzie trzeba dodać kilka wyjątków, które mają nie być cachowane, tak aby zarządzanie stronami i ich panelami administracyjnymi nie było zbyt uciążliwe. Koszt takiej usługi to kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

 

Podsumowując

Zanim podejmiecie decyzję jaką usługę wykupić i gdzie przetrzymywać strony, zapraszamy do kontaktu pod poniższym linkiem. Chętnie pomożemy Wam w wyborze najlepszej dla Państwa oferty.

    Imię i nazwisko*

    Adres email*

    Temat

    Treść wiadomości

    Akceptuje regulamin oraz zgadzam się z polityką prywatności*

    * - pole wymagane

    Zaprojektowane przez Freepik